Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Aktywny weekend Joanny Senyszyn

dodano 2013-02-17 17:36 w kategorii: Ludzie

Dzień Pamięci Ofiar Kościoła Rzymskokatolickiego 

W sobotę 16 lutego 2013, prof. Joanna Senyszyn uczestniczyła w manifestacji z okazji Dnia Ofiar Kościoła Katolickiego w 413 rocznicę spalenia na stosie Giordano Bruno. Kilkudziesięciu Racjonalistów, członków KPiŚ, SLD, partii Racja i zwolenników świeckiego państwa demonstrowało niezgodę na sklerykalizowaną Polskę. W przemówieniach wypomniano nieukarane zbrodnie, pedofilię i zachłanność Kościoła. Po manifestacji, przy piwie, kontynuowano rozważania o dyskryminacji osób niewierzących, indoktrynacji religijnej w polskiej szkole. Dr Marian Dziwisz przedstawił raport przygotowany przez Fundację Na Rzecz Rożnorodności "POLISTREFA" Na podstawie analizy kilkudziesięciu podręczników szkolnych, do różnych przedmiotów, autorzy raportu pokazali skandaliczne zjawisko religijnej indoktrynacji, prowadzonej w oparciu o społeczną naukę Kościoła. Prof. Senyszyn zobowiązała się do złożenia w tej sprawie interpelacji na ręce minister edukacji narodowej.  
 
Dni Jędrzejowa 2013
 
Również 16 lutego prof. Joanna Senyszyn przybyła na "Święto Miasta" Jędrzejowa. W uroczystości, która miała miejsce w pięknym Centrum Kultury, brało udział kilkuset mieszkańców i przyjaciół Jędrzejowa oraz władze samorządowe i zaproszeni goście. Eurodeputowana pozdrowiła jędrzejowian w imieniu parlamentarzystów europejskich. Życzyła kolejnych 742 Szczęśliwych dla miasta lat. Burmistrz Marcin Piszczek oraz Przewodniczący Rady Miasta Paweł Błaszkiewicz wręczyli medale "Za zasługi dla Jędrzejowa" czterem laureatom. Wśród nich, autorowi znakomitego internetowego portalu andreowia.pl Warto przypomnieć, że pomysłodawcą medali i inicjatorem obchodów Święta Miasta jest nasz radny, a wcześniej Burmistrz Jędrzejowa, członek SLD, Henryk Michałkiewicz. Po wręczeniu medali i nagród w konkursie plastycznym, goście obejrzeli świetny spektakl Teatru CON TEXT, "Wujaszek Czech-off" w reżyserii Ireneusza Ślusarczyka. Aplauzowi nie było końca. Tak zakończyły się obchody 742 rocznicy powstania Jędrzejowa.
 
Bochnia
 
15 lutego prof. Joanna Senyszyn, eurodeputowana SLD odwiedziła Bochnię. Wizyta była częścią objazdu województwa małopolskiego przez posłankę Sojuszu. Pierwsze spotkanie odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego. Profesor Senyszyn opowiadała młodzieży o swojej działalności w Parlamencie Europejskim, o Unii Europejskiej oraz o polityce równościowej, w którą od zawsze jest zaangażowana. Następnie odbyła się konferencja prasowa, i spotkanie z aktywem Sojuszu w lokalnym biurze SLD w Bochni. Joanna Senyszyn skrytykowała poziom debaty publicznej w sprawach światopoglądowych. Stwierdziła przy tym, że związki partnerskie, prawo aborcyjne czy równouprawnienie kobiet i mężczyzn to tematy, o których z dużą dozą spokoju i kulturą można rozmawiać z zwykłymi ludźmi – takimi jakich spotyka na co dzień w pełnieniu mandatu europosła, ale budzące ogromne emocje i eskalacje nienawiści wśród przedstawicieli klasy politycznej. Kolejnym elementem wizyty pani europoseł w Bochni było otwarte spotkanie z mieszkańcami, które rozpoczęło się o godzinie 17.30 w Miejskim Domu Kultury. W zebraniu uczestniczyli sympatycy prof. Senyszyn, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale również przedstawiciele innych partii np. Polskiego Stronnictwa Ludowego czy Partii Demokratyczne, którzy również wyrażali się ciepło o działalności małopolskiej europosłanki. 
 
Profesor Joanna Senyszyn podczas swojej wizyty starała się mieszkańcom Bochni przybliżyć idee integracji europejskiej, system działania Unii oraz poinformować wyborców o swojej działalności. Spotkania i rozmowy z wyborcami wpisują się w polityczną filozofię Joanny Senyszyn. Podczas wizyty w II Liceum Ogólnokształcącym ogłosiła ona, że planuje rozszerzenie swojej aktywności. W mobilnym biurze, które będzie objeżdżało całą Małopolskę, jak i w biurach stacjonarnych prof. Senyszyn uruchomiła program poradnictwa związanego z aktywizacja organizacji pozarządowych oraz pozyskiwaniem środków Unii Europejskiej jak i z innych źródeł międzynarodowych. Prócz tego, w niedługim czasie ogłoszony zostanie konkurs dla uczniów szkół średnich, którego główną nagrodą będzie wyjazd do Brukseli, zwiedzanie miasta oraz instytucji UE. 
 
Uczniowie II LO im. Orła Biegłego w czasie spotkania wyrażali dużą aktywność pytali europosłankę o przyszłość UE, o tematykę przeciwdziałania przemocy wobec kobiet oraz politykę krajową. Joanna Senyszyn starała się odpowiadać wyczerpująco na wszystkie pytania uczniów. Ci którzy odczuwali pewien niedosyt spowodowany pewnymi ramami czasowymi spotkania, prywatnie dopytywali posłankę o interesujące ich kwestie. Prócz rozmów z uczniami Joanna Senyszyn spotkała się również z dyrekcją Liceum, w tym przede wszystkim z dyrektorką, panią magister Ewa Rachfalik. W opinii Senyszyn II liceum, jest szkołą o dużym potencjalne, a ucząca się w niej młodzież to zdolni, młodzi ludzie, którzy z czasem mogą okazać się żywą solą bocheńskiej ziemi. W spotkaniu tym uczestniczył również starosta powiatu pan Jacek Pająk, który podkreślał, że odmienność politycznych barw nie może przekreślić pracy dla uniwersalnej wartości jaką jest zintegrowana, wspólna Europa. 
 
Senyszyn część swojego dnia pracy poświeciła jednak nie tylko młodzieży ale i starszym mieszkańcom Bochni. Jak wspominaliśmy wieczorem odbyło się otwarte spotkanie z europosłanką organizowane przez Radę Powiatową SLD, prowadzonym przez przewodniczącego Eugeniusza Koniecznego. Profesor Senyszyn komentowała podczas tego spotkania budżet unijny w nowej perspektywie akcentując, że pewne pieniądze z funduszu spójności muszą pokryć inwestycje infrastrukturalne w małych i średnich miastach oraz na obszarach wiejskich. Europosłanka trafie zauważa, że życie na polskiej wsi jest trudniejsze niż na wsi niemieckiej czy francuskiej, a misja Unii a zwłaszcza jej frakcji Socjalistów i Demokratów, jest wyrównywanie poziomów życia obywateli Wspólnoty Europejskiej. 
 
Podczas dyskusji i debat nie obyło się bez poruszenia kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Zdaniem Senyszyn w XXI wieku nie może dochodzić do sytuacji gdy jedna trzecia, czyli miliard kobieta na świecie staje się ofiarą przemocy. Przytacza przy tym drastyczne fakty, iż najczęstszym powodem śmierci kobiet w skali globalnej jest właśnie przemoc. Joanna Senyszyn zaznaczyła też, iż pomimo tego, ze jest profesorem nauk ekonomicznych swoją działalność skupia na prawach człowieka – do wolności, samostanowienia, samorealizacji, dowolności religijnej i tolerancji dla mniejszości etnicznych i seksualnych. Jej zdaniem to nie rachunek ekonomiczny czy zysk są najważniejsze w polityce a właśnie człowiek i jego szczęście. 

 Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.